We’re Open!

We are OPEN! We are delighted to have lots of our walk in classes open again!

We’ve missed you all so much over the last few months and to celebrate welcoming you back!

Check out our full list of classes below.

If classes aren’t for you right now, you can stay on track and up to date on all things Unislim by signing up to our virtual UniZoom classes.

Carlow, Carlow Town, Wednesday 6pm - 7pm

Class Leader: Barbara James

Carlow

New Oak Community Centre

Opposite Fairgreens Shopping Centre

R93 DK06.

 

 

Carlow, Carlow Town, Thursday 8am - 10am

Class Leader: Barbara James

Carlow

New Oak Community Centre

Opposite Fairgreens Shopping Centre

R93 DK06.

Cavan, Belturbet, Tuesday 6pm - 7pm

Class Leader: Amanda McGowan

Belturbet

The Railway Store

Railway Road

Cavan, Cootehill, Tuesday, 6.30pm - 7.30pm

Class Leader: Briege Brannigan

Cootehill

The White Star Centre

Market Street, Cootehill

H16 X034,

Cavan

Clare, Ballina/Killaloe, Thursday, 5.30pm - 7.30pm

Class Leader: Ellen Clifford

Ballina/Killaloe

Killaloe/Ballina Community & Family Resource Centre

Clare

Clare, Ballina/Killaloe, Friday 7am - 9.30am

Class Leader: Ellen Clifford

Ballina/Killaloe

Killaloe/Ballina Community & Family Resource Centre

Clare

Clare, Ennis, Thursday 6.30pm - 7.30pm

Class Leader: Ashling O’Loughlin

Above Liam Cleary Car Sales

Kilrush Road

Clonroad Beg

Clare

Clare, Ennis, Saturday 8am - 11am

Class Leader: Olga O’Grady

Above Liam Cleary Car Sales

Kilrush Road

Clonroad Beg

Clare

Clare, Newmarket on Fergus, Wednesday 7pm - 8pm

Class Leader: Miriam Crowley

Obair an Phobail

Main Street

Newmarket on Fergus

V95 RH93

Clare, Shannon, Tuesday 7am - 10am (Talk @ 9.30am)

Class Leader: Loraine Smith

Shannon

Treacys Oakwood Hotel

Airport Road, Shannon

V14 NH97

Clare, Shannon, Tuesday 6pm - 7pm

Class Leader: Ashling O’Loughlin

Shannon

Treacys Oakwood Hotel

Airport Road, Shannon

V14 NH97

Clare, Sixmilebridge, Thursday 7pm - 8pm

Class Leader: Martina Callinan

Class Reopening Date: 17.09.20

Sixmilebridge Active Centre

Clare

Cork, Bandon, Thursday 6.15pm - 7.30pm (Talk @ 6.45pm)

Class Leader: Phil Lawlor

Bandon

The Town Hall

Mill Place Bandon

P72 E448

Cork, Bantry, Thursday 9.30am - 10.30am & 5.30pm - 6.30pm

Class Leader: Maura McCabe

Westlodge Leisure Centre

Bantry

P75 N978

Cork, Clonakilty, Wednesday 9.30am - 10.30am, 12.30pm - 1.30pm

Class Leader: Maura McCabe

O’ Donovan Hotel

Pearse St

Scartagh

P85 V205

Cork, Clonakilty, Wednesday 6pm - 7pm

Class Leader: Maura McCabe

O’ Donovan Hotel

Pearse St

Scartagh

P85 V205

Cork, Dunmanway, Friday 10am - 11am

Class Leader: Maura McCabe

Hospital Grounds

Dunmanway

Cork

Cork, Charleville, Wednesday 7am - 10am

Class Leader: Tracey Fitzgerald

Charleville

Charleville Park Hotel

Limerick Road

P56V268

Cork, Charleville, Saturday 9am - 11am

Class Leader: Toni Hourigan McNeill

Charleville

Charleville Park Hotel

Limerick Road

P56V268

Cork, Dunmanway, Friday 10am - 11am

Class Leader: Maura McCabe

Hospital Grounds

Dunmanway

Cork

Cork, Macroom, Tuesday 5.30pm - 6.30pm

Class Leader: Emmy Racine

Macroom

Pitch & Putt Clubhouse

Maghereen, Macroom

P12 NH72

Cork, Macroom, Saturday 10am - 11am

Class Leader: Emmy Racine

Macroom

Pitch & Putt Clubhouse

Maghereen, Macroom

P12 NH72

Cork, Mallow, Thursday 4.30pm - 5.50pm

Class Leader: Katie Lucy

Mallow

The Arches Bar

Bellevue

Cork, Mallow, Saturday 9am - 10.50am

Class Leader: Katie Lucy

Mallow

The Arches Bar

Bellevue

Cork, Newmarket, Friday 7.30am - 10am

Class Leader: Eileen Lane

Newmarket

CYMS Hall

P51 V596

Dublin, Clondalkin, Wednesday, 4pm - 8pm

Class Leader: Andrea Bassett

Clondalkin

Scouts Den

22 Watery Ln

Dublin

Dublin, Clondalkin, Thursday, 8am - 11am

Class Leader: Andrea Bassett

Clondalkin

Scouts Den

22 Watery Ln

Dublin

 

Dublin, Neilstown, Saturday 9am - 10am

Class Leader: Andrea Bassett

Neilstown

Neilstown Boxing club

Ronanstown

Dublin

Dublin, Newcastle, Tuesday 6pm - 8pm

Class Leader: Michelle Carroll

Newcastle

Saint Finian’s Community Hall

Main Street Upper, Glebe

Dublin

 

Dublin, Tallaght, Wednesday 4pm - 8pm

Class Leader: Sarah Bourke

Tallaght PM

The Maldron Hotel

Whitestown Way

Galway, Tuam, Friday 8am - 10.30am

Class Leader: Helen Duffy

Tuam,

Tuam Stars GAA Club

Dublin Road,

H54 XY05

Galway

Kerry, Ballybunion, Thursday 6.30pm - 7.30pm

Class Leader: Eileen Lane

Ballybunion

Ballybunion Health & Leisure Centre

Sandhill Road

V31 AF84

Kerry, Castleisland, Saturday 8.30am - 10.30am

Class Leader: Tracey Fitzgerald

Castleisland

River Island Hotel

Main Street, Castleisland

V92HWN0

Kerry, Dingle, Wednesday 8am - 10am & 6pm - 7pm

Class Leader: Natalie Russell

Dingle Temperance Hall

Main Street

Kerry

Kerry, Killarney, Friday 7am - 10am

Class Leader: Tracey Fitzgerald

Killarney

Heights Hotel

Cork Road

V93XKR4

Kerry, Killorglin, Wednesday 6pm - 8pm

Class Leader: Deirdre Hayes McCann

Killorglin

CYMS

Mill Road, Killorglin

Kerry, Listowel, Wednesday 5pm - 7pm

Class Leader: Becky Conlon

Kerry

Listowel

Listowel Arms Hotel

The Square, Listowel

 

Kildare, Naas, Wednesday 9.30am - 11.30am & 5.30pm - 6.30pm

Class Leader: Natasha Delaney

Naas

Ballycane Parish Centre

Ballycane Road

W91 K6CT

Kildare

 

Kildare, Newbridge, Tuesday 9.30am - 11.30am

Class Leader: Natasha Delaney

Newbridge

Dance Tones Studio

Industrial Estate, Newbridge

W12 TK30

Kildare

Kildare, Prosperous, Saturday 10am - 12noon

Class Leader: Sarah Bourke

Prosperous

Dowling’s Pub

Prosperous

W91 D52K

Kildare

Kildare, Kildare Town, Wednesday 8.30am - 10.30am

Class Leader: Breda McCann

Kildare

CMWS Hall

Saint Brigids Square, Bride Street

R51 WN51

Kildare, Kildare Town, Wednesday 4.30pm - 6pm

Class Leader: Breda McCann

Kildare

CMWS Hall

Saint Brigids Square, Bride Street

R51 WN51

Kildare, Kildare Town, Saturday 8am - 10am

Class Leader: Breda McCann

Kildare

CMWS Hall

Saint Brigids Square, Bride Street

R51 WN51

Kilkenny, Kilkenny City, Tuesday 6pm - 7pm

Class Leader: Marie Rafter

Kilkenny

O’Loughlin Gaels GAA Club

Hebron Road

Leggetsrath West

Laois, Portlaoise, Tuesday 7.30am - 1.30pm

Class Leader: Breda McCann

Portlaoise

Portlaoise Parish Centre

Stradbally Road

R32 FH67

Laois, Portlaoise, Tuesday 5pm - 6pm

Class Leader: Breda McCann

Portlaoise

Portlaoise Parish Centre

Stradbally Road

R32 FH67

Laois, Mountrath, Wednesday 6.30pm - 7.30pm

Class Leader: Laura Mulhall

Mountrath

Bloom HQ, Brigidine Convent

Mountrath

R32 DC58

Laois, Rathdowney, Saturday 9am - 11am

Class Leader: Marie Rafter

Rathdowney

Brand Central

Johnstown Road

Laois

Limerick, Abbeyfeale, Wednesday 6pm - 8pm

Class Leader: Toni Hourigan McNeill

Abbeyfeale

Abbeyfeale Vikings Boxing Club

Limerick

Limerick, Abbeyfeale, Friday 7am - 10.30am

Class Leader: Toni Hourigan McNeill

Abbeyfeale

Abbeyfeale Vikings Boxing Club

Limerick

Limerick, Bruff, Wednesday 6pm - 7pm

Class Leader: Ann Fennelly

Bruff

Clancy’s Bar

14 Main St

Limerick

Limerick, Caherconlish, Thursday 6pm - 7pm

Class Leader: Ann Fennelly

Caherconlish

The Millenium Centre

The Square, Hundredacres East

Limerick, Castletroy, Tuesday 7am - 10am

Class Leader: Aislinn Atalla

Castletroy

Castletroy Park Hotel

Dublin Road

V94 Y0AN

 

Limerick, Croom, Wednesday 5.30pm - 7pm

Class Leader: Aislinn Atalla

Croom

Croom Civic Centre

Main Street

V35 TT68

Limerick, Kilmallock, Monday 5pm - 6.30pm

Class Leader: Aislinn Atalla

Killmallock

Deebert House Hotel

Deebert

V35 KV62

 

Limerick, Newcastlewest, Thursday 6am - 10am

Class Leader: Olga O’Grady

Desmond Complex

Gortboy Road

V42 WT20

Limerick, Shanagolden, Wednesday, 5.30pm - 8pm

Class Leader: Marian Hughes

Shanagolden

Shanagolden Parish Centre

Shanagolden

Longford, Ballymahon, Wednesday 6pm - 7pm

Class Leader: Yvonne Keaney

Reopening Date: 16.09.20

Cooneys Hotel

14 Main Street

Ballymahon

N39 C3X4

 

Louth, Dundalk, Wednesday 5pm - 6pm & 6pm - 7pm

Class Leader: Mary McArdle

Dundalk

The Long Walk Community Room

The Long Walk

A91 WN8R

Louth, Dundalk, Thursday, 8am – 10am & 10.15am - 11.15am

Class Leader: Mary McArdle

Dundalk

The Long Walk Community Room

The Long Walk

A91 WN8R

Mayo, Balla, Wednesday 7am - 10.30am

Class Leader: Helen Duffy

Balla

Balla Community Centre

The Square, Balla

Mayo, Ballina, Thursday 9am - 11am & 6pm - 7pm

Class Leader: Michelle Gallagher

Ballina

Ballina Community Sports Centre

Cathedral Rd, Abbeyhalfquarter

F26 RR50

Mayo, Ballinrobe, Wednesday 5.30pm - 7pm

Class Leader: Triona Maxwell

Ballinrobe

Ballinrobe Parish Centre

Mayo, Ballinrobe, Thursday 8am - 9.30am

Class Leader: Louise Clarke

Ballinrobe

Ballinrobe Parish Centre

Mayo, Castlebar, Saturday 7.45am - 11am

Class Leader: Triona Maxwell

Castlebar

Castlebar Tennis Club

Lannagh Road

F23 TK70,

Mayo

 

Mayo, Claremorris, Thursday 7am - 11am

Class Leader: Helen Duffy

Claremorris

The Town Hall

F12 X4E3

Offaly, Clara, Tuesday 5pm - 6.30pm & Wednesday 8.30am - 10am

Class Leader: Nuala McKenna

Clara Convent

Kilbeggan Road

Offaly

 

Offaly, Daingean, Tuesday 7pm - 8pm

Class Leader: Mary Carroll

Daingean

Town Hall

Offaly

 

Offaly, Edenderry, Tuesday 5pm - 6.30pm

Class Leader: Mary Carroll

The Parish Centre

Beside the Church

Edenderry

Offaly, Tullamore, Wednesday 5pm - 7pm & Thursday 7.30am - 1.30pm

Class Leader: Mary Carroll

Tullamore

The Grand Central Hotel

Opposite the old Lidl

Offaly

 

Tipperary, Cashel, Wednesday 7am - 9.30am

Class Leader: Annie Ryan

Spafield Resource Centre

Old Road, Waller’s-Lot

Cashel

Tipperary, Roscrea, Wednesday 7.30am - 11am

Class Leader: Maria Burke

Roscrea

Racket Hall Country House

Dublin Road

E53 WV00

Tipperary, Tipperary Town, Thursday 5pm - 7pm

Class Leader: Annie Ryan

Tipperary

The Marian Hall

St Michaels Street

Tipperary, Tipperary Town, Friday 6am - 9.30am

Class Leader: Annie Ryan

Tipperary

Ballykisteen Hotel

Limerick Road

Tipperary, Thurles, Friday 7.30am - 11am

Class Leader: Maria Burke

Thurles

Thurles Sarsfield GAA Clubhouse

Bohernanave

Thurles

E41 E520

Tipperary, Nenagh, Saturday 9.30am - 11am

Class Leader: Maria Burke

Nenagh

The Scouts Hall

Ash Road, Nenagh

E45 PK25

Tipperary, Nenagh, Thursday 7.30am - 11am

Class Leader: Maria Burke

Nenagh

The Scouts Hall

Ash Road, Nenagh

E45 PK25

Waterford, Waterford, Wednesday 9.30am - 10.30am

Class Leader: Anne Doherty

Waterford

Butler Community Centre

St. Johns Park

X91 FEP4

Waterford, Waterford, Saturday 10.30am - 11.30am

Class Leader: Anne Doherty

Waterford

Butler Community Centre

St. Johns Park

X91 FEP4

Westmeath, Athlone, Thursday 7.30am - 12noon & 5.30pm - 7.30pm

Class Leader: Nuala McKenna

Athlone

The Prince Hotel

Main Street

Westmeath, Kilbeggan, Wednesday 5pm - 6.30pm

Class Leader: Nuala McKenna

Kilbeggan

S.W.E.E.T.S

The Cresent

Westmeath, Mullingar, Tuesday 9.30am - 11.30am & 5.30pm - 6.30pm

Class Leader: Yvonne Keaney

Mullingar

Greville Arms Hotel

Pearse St, Commons

Westmeath

Wexford, Castlebridge, Friday 9.30am - 10.30am

Class Leader: Geraldine O’Brien

Wexford

Castlebridge Community Centre

Y35 D8W7

Wexford, Enniscorthy, Tuesday 9.30am - 10.30am

Class Leader: Geraldine O’Brien

Enniscorthy

Presentation Centre

Convent Road

Y21 X889

Wexford, Wexford Town, Saturday, 9am - 10.30am

Class Leader: Geraldine O’Brien

Wexford

Clonard Community Centre

Clonard Road

 

Wexford, Wexford Town, Wednesday, 7.30am - 10.30am

Class Leader: Geraldine O’Brien

Wexford

Clonard Community Centre

Clonard Road

Wexford, Gorey, Tuesday 7.30am - 12noon

Class Leader: Darina Johnston

Wexford

St Michael’s Parish Centre

Wexford, Gorey, Saturday 9am - 11am

Class Leader: Darina Johnston

Wexford

The Ashdown Park Hotel

Gorey

Wicklow, Arklow, Wednesday 7.30am - 1.30pm

Class Leader: Darina Johnston

Arklow

The Arklow Bay Hotel

Arklow

Wicklow, Ashford, Wednesday 6pm - 7pm (New Members Talk 7pm - 7.30pm)

Class Leader: Joanne Meagher

Ashford

Heritage Centre

Ashford

A67 DH34

Wicklow, Ashford, Thursday 8.30am - 9.45am (New Members 9.45am - 10.15am)

Class Leader: Joanne Meagher

Ashford

Heritage Centre

Ashford

A67 DH34

Wicklow, Blessington, Tuesday, 5.15pm - 7pm

Class leader: Karina Higgins

Blessington

Blessington GAA Clubhouse

W91 RW22

Wicklow

Wicklow, Bray, Thursday, 7am - 11am & 5pm - 8pm

Class Leader: Jean Kelly

Coffee Delights

Industrial Development Agency Business Park

Southern Cross Rd

Bray